Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu

Dychový orchester ZUŠ

    Dychový orchester Základnej umeleckej skoly v Považskej Bystrici bol založený v školskom roku 1976/77 s cieľom dať možnosť najlepším žiakom dychového oddelenia školy uplatniť svoje hráčske a individuálne schopnosti v orchestrálnej hre. 
    Príchodom kvalifikovaných hudobných pedagógov Anny Mikušovej, Mgr. Jána Figuru, Pavla Bašku, Igora Steinera, Mariána Belobrada, Kataríny Michaliskovej - Hrtankovej, Martina Brhlíka, Moniky Bróskovej a Veroniky Makovej, ako aj vďaka možnosti uskutočňovať nácviky v zrekonštruovanej koncertnej sále ZUŠ (1998) sa zvýšila kvalitatívna úroveň orchestra.
    Už prvé slávnostné koncerty (novoročné), festivaly (Žilina, Martin, Dolná Krúpa, Trenčín), súťaže (Svit, Lednické Rovne, Nové Mesto nad Váhom), promenádne koncerty (Bardejov, Trenčianske Teplice), vystúpenia v rámci podujatí mesta Považská Bystrica (Deň matiek) a zájazdy do zahraničia (Poľsko, Francúzsko, Česko, Rakúsko) potvrdili správnosť cesty, po ktorej ideme.
    Dokazujeme, že moderný dychový orchester môže interpretovať skladby rôznych žánrov od transkripcií slávnych diel minulosti cez hudbu tzv. vyššieho populáru, skladby ovplyvnené džezom, ľudovkou až po koncertné diela súčasných skladateľov a zároveň môže osloviť mladých ľudí. Aj preto sme dnes svedkami nebývalého rozmachu takejto hudby v západnej Európe i v USA. Výkony nášho orchestra sú v súčasnosti znásobené vhodným výberom repertoáru, interpretačnými výkonmi sólistov - inštrumentalistov a spevákov (absolventi a študenti konzervatórií a vysokých umeleckých škôl) i spoluprácou so speváckym súborom Melódia. 

    ,,Poslaním orchestra a ambíciami našich snažení aj v budúcnosti bude rozdávať radosť z dobrej muziky, rozvíjať hudobný talent žiakov školy - muzikantov a spevákov, a tak napĺňať očakávania vďačných poslucháčov dobrej dychovej hudby."

Mgr. art Michal Bróska


Kde nás nájdete:

Základná umelecká škola, M. R. Štefánika 2, Považská Bystrica
Mgr. Michal Bróska - dirigent, umelecký vedúci 
Marián Belobrad     - dirigent
e-mail: web@orchesterpb.sk
web:    www.orchesterpb.sk


 Naša ponuka:
- vystúpenia so slávnostným koncertným programom vhodné pre reprezentačné
   podujatia organizované mestami, obcami, firmami
- vytváranie komornej atmosféry pri medzinárodných konferenciách, výstavách, banketoch
- spríjemnenie stretnutí pracovníkov
- kultúrny program na rôznych podujatiach
- výchovné koncerty

Prostredníctvom dychových nástrojov sú interpretované moderné skladby, big-bandové skladby, hudba k filmom, skladby domácich aj zahraničných autorov. V repertoári orchestra sú aj skladby z "dychováckej klasiky", inštrumentálne sólové skladby a skladby so spevom. 


Ukážky z našej produkcie: 


 
Novoročný koncert 2007: Stay'n alive
 1.mp3 (3.8 MB) 1.mp3 (3.8 MB)

 
Novoročný koncert 2007: Triumfálny pochod
 2.mp3 (6.3 MB) 2.mp3 (6.3 MB)

 
Ostrava 2003: Ikov Kopáčik - Intráda
 3.mp3 (2.1 MB) 3.mp3 (2.1 MB)

 
Ostrava 2003: Leonard Bernstein - West Side Story
 4.mp3 (5.6 MB) 4.mp3 (5.6 MB)

 
Novoročný koncert 2002: M. Jackson, arr. R. Sebregts, Text: Dana Štrauchová: Chráňtte nás!
 05.mp3 (4.4 MB) 05.mp3 (4.4 MB)

 

Pozn: Zvukové súbory sú majetkom Dychového orchestra ZUŠ Považská Bystrica. Autorské práva sú vyhradené. Ich ďaľšie využívanie, okrem osobného vypočutia je možné len zo súhlasom autora. 


 

webygroup

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár


Za obsah zodpovedá
správca webového sídla


680630

Úvodná stránka