Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu

Vianočný koncert

Vianočný koncert žiakov ZUŠ - hudobný odbor s Richardom Rikkonom

 

„Hudba sa dá počúvať, cítiť, ba dokonca aj vidieť“ – odpovedal nám popredný slovenský klavírny virtuóz Richard Rikkon v súvislosti s chystaným umeleckým  podujatím s talentovanými deťmi zo Základnej umeleckej školy v Považskej Bystrici. A pokračoval: „hudba má úžasnú hĺbku, viaceré dimenzie, ktoré dokáže objaviť každý kto ju má rád. Veľa však závisí od toho ako tú hudbu prezentujete. Nejde pritom len o technické majstrovstvo. Dôležité je  to, či interpret  dokáže  vložiť do hry, alebo  spevu aj niečo zo seba, zo svojich emócií a odovzdať to ďalej. To je predpoklad úspechu.“

Kde a kedy vznikla myšlienka tohto celoslovenského projektu na podporu  umelecky nadaných detí?

„ My chceme deťom dožičiť radosť z úspechu.  Učil som nejaký čas  na hudobnej škole a viem, že deti sú úžasne vnímavé, radi improvizujú a radi sa učia nielen nové veci, ale aj po novom.  Po pilotnom podujatí  v Bratislave sme  spolu s televíznym moderátorom Karolom Farkašovským   pripravili  projekt pre viac ako 30 slovenských miest.  Talentované deti nie sú len v Bratislave. Veľké talenty prebývajú aj v jednotlivých regiónoch a chceme im takouto formou pomôcť.  Chceme podporiť záslužnú prácu učiteľov tunajšej ZUŠ, povzbudiť deti v tom aby radi cvičili, vnímali hudbu nielen ušami, ale aj srdcom a rozvinuli svoju  kreativitu pri interpretácii  rôznych hudobných žánrov.“

Karol Farkašovský je manažérom celého projektu. Nápad to je  výborný.  Ako vyzerá projekt v živote.

„Je to dlhodobý projekt  pre deti z celého Slovenska s vrcholným galaprogramom, ktorý bude po skončení celého cyklu v Bratislave. V každom meste má projekt dve časti. V rámci prvej Richard Rikkon individuálne pracuje s 10 až 15 najtalentovanejšími žiakmi ZUŠ. Ako špičkový koncertný umelec ich zasväcuje do nepoznaných tajov vnímania hudby.  No odkrýva im aj trinástu komnatu v ovládaní hudobného nástroja, alebo hlasu.  Učí ich ako možno hudbu interpretovať,  aby prinášala ľuďom aj emóciu. V druhej časti – prezentačnej - už žiaci predvedú na spoločnom umeleckom koncerte to, čo sa naučili. Samozrejme pri klavírnom sprievode populárneho  virtuóza. Ten sa predstaví publiku aj ako sólo interpret a  zahrá skladby v prevedení, ktoré doslova roztancuje všetky žily v tele. Deti, ich úžasné nasadenie, virtuozita naživo - to všetko znásobuje čaro a umeleckú hodnotu celého podujatia.

Vy ste nielen manažérom projektu, ale aj moderátorom koncertu. Ako sa vám spolupracuje?

Deti sú všade ako čisté duše. Richard je nielen skvelý hudobník, ale absolútny profesionál  a navyše s deťmi to vie, takže  spolupráca je po všetkých stránkach vynikajúca. Napokon to uvidia a pocítia diváci aj na koncerte. Šikovní  žiaci, pestrá hudba, vyšperkované výkony ... to všetko vytvára krásnu atmosféru plnú pozitívnych emócií, ktoré doslova poletujú v koncertnej sále a sú takmer hmatateľné. Oboch nás teší, že sme vdýchli život dobrej myšlienke.

 Keď vidíme tú úprimnú radosť a nadšenie v očiach detí  a často i slzy dojatia u dospelej časti publika – to je naša najväčšia odmena  a zadosťučinenie, že robíme záslužnú a zmysluplnú vec. Verím, že to takto budú vnímať, cítiť  a ešte dlho pamätať  aj nadšenci hudby v Považskej Bystrici.

 

Koncert sa uskutoční dňa 17. decembra 2014 o 16:30 hod.  v kine Mier Považská Bystrica.


 

webygroup

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár


Za obsah zodpovedá
správca webového sídla


680626

Úvodná stránka